fbpx

Falmászás a szupersport!

 

Úgy érzed ez nem a te világod? Olvasd el a cikkemet és lehet, hogy meggyőzlek az ellenkezőjéről!

A 2021-es tokiói olimpián a falmászás vadonatúj sportként mutatkozott be. Ettől kezdve robbanásszerűen nőtt a népszerűsége. A sportágnak három típusa van: a gyorsasági mászás, a nehézségi mászás és a boulder. Míg az első kettőhöz köteles biztosítás és ebből kifolyólag mászópartner is kell, az utóbbi pályái alacsonyabbak és önállóan mászhatók.

Miért egészséges sport a falmászás?

A falmászásnak rengeteg fizikális, mentális és szociális pozitív hozadéka van, aminek a felsorolása több cikket is megérne. Az egyszerűség kedvéért itt azt fogom leírni, hogy én miért mászom, és milyen hatásokat tapasztalok magamon.

Először is le kell szögeznem, hogy a teremben végzett falmászás nem veszélyes! Odafigyeléssel és a megfelelő biztosító partnerrel, kevesebb sérülésveszélyt rejt magában, mint egy délutáni kocogás. Hozzáteszem, mászás és biztosítás közben is teljes mértékben a feladatra kell koncentrálni, és ebből fakad az első pozitívum: totális mentális kikapcsolódás. Mászás után rendkívül fáradtnak és végtelenül nyugodtnak érzem magam, és legalább 24 óráig békén hagyom a családomat azzal, hogy menjünk már valahova :-).

Azt talán nem kell magyarázni, hogy a mászás fejleszti az izomerőt és az izmok állóképességét. A földön történő kúszás, mászás egy elemi, funkcionális mozgásminta, amit csecsemőkorban minél tovább végzünk, annál jobb. Az életünk későbbi fázisaiban aránylag ritkán kerülünk ilyen helyzetbe:-), de a falmászás során ugyanazt a kúszó mintát végezzük függőlegesen. Ilyenkor a törzsünket folyamatosan stabilan tartva, a végtagok a gravitációt leküzdve tolják-húzzák a testünket fölfele.

Rendkívül jól erősíti a váll körüli izmokat, stabilizálja és mobilizálja a vállízületet, fejleszti a kar izmait, nyújtja és erősíti a csípő körüli izmokat, fejleszti a térd stabilizátorait, a vádlit és a talpizmokat. Egyszerre dolgozunk a feszítő és hajlító izompárokkal, ezáltal nem áll fenn az izomdysbalanceok létrejöttének a veszélye, mint például egy konditermi edzésnél. Kiemelten hasznos, ha lefele is mászunk, mert ilyenkor az izmok excentrikusan működnek, vagyis megnyúlás közben fejtenek ki erőt, ami az érintett izmokat erőssé, rugalmassá és sérülésekkel szemben rendkívül ellenállóvá teszi.

A falmászás kiemelten jó a gerincünknek, mert azokat a mély core stabilizátorokat dolgoztatja folyamatosan(haránt hasizom, ferde hasizmok, mély hátizmok), amelyek hatékonyan támasztják és stabilizálják a központi oszlopot. A sok nyújtózás pedig igen hasznos elongációt hoz létre a gerincben, és hatékonyan mobilizálja azt.

Mászás közben megemelkedik a pulzus, edzzük a cardiovasculáris rendszert és jelentős kalóriamennyiséget égetünk el. Nyilván ennek mértéke függ attól, hogy mennyire mászunk intenzíven és mennyire pánikolunk közben

Ezt végig gondolva, nem is értem miért nem mászik mindenki? 🙂

 

Néhány dologban azonban legyünk körültekintők:

  • a kezdő mászók azt tapasztalják, hogy nagyon hamar elfárad és „beáll” az alkarjuk. Sok ember a munkája amúgy is megterheli az alkar izmait: fodrászoknál, fogorvosoknál egyértelmű az összefüggés, de az irodai munkát végzőknél a sok egerezés, klaviatúra használat ugyan úgy túlterhelést jelent az alkar izmaira.

Tipp: fokozatosan növeljük a mászóidőt, várjuk meg a szöveti adaptációt ahhoz, hogy elkerüljük az alkar ínak gyulladását( tenisz vagy golf könyök)

 

  • amikor biztosítunk valakit, különösen az elején folyamatosan szemmel követjük a társunk mászását, és a fejünket hátra hajtva extrém homorítást végzünk a nyaki szakaszon. Ezt sok nyak(különösen a túl laza ízületek) nem tűri jól.

Tipp: vegyünk olyan speciális szemüveget, amivel előre nézve fölfele látunk

 

  • mint minden sportágnál, itt is nagyon fontos a jó technika. Kerüljük a karokból történő görcsös kapaszkodást(bár kezdetben úgy érezzük, ezen múlik az életünk), és dolgozzunk sokkal többet lábból

Tipp: kezdetben érdemes edzővel, vagy tapasztalt mászóval mászni, hogy megtanuljuk a mászás energiahatékony módszerét

 

Ha kíváncsi vagy további Egészséges Sportok cikkünkre kattints ide:

Egészséges sportok- gyógytornász szemmel: 1 SUP