fbpx

Irodai ergonómia sorozatunk:

 

Átlagosan 7-7,5 órát töltünk ülő helyzetben a munkahelyünkön. Hogyan rendezzük be a munkakörnyezetünket úgy, hogy lehető legkevésbé ártsunk a gerincünknek, ízületeinknek?

 

Miért ne tegyük keresztbe a lábainkat?

 

Egy ártatlan, hétköznapi mozdulat, amikor az íróasztal alatt keresztbe tesszük a lábainkat. Különösen hölgyekre jellemző ez a testtartás, de férfi társaink is előszeretettel alkalmazzák.

Mi történik ebben a pozícióban?

Ha a lábakat keresztbe tesszük, vagyis az egyik combunkat ráhelyezzük a másikra, akkor azzal elsősorban a medencét hozzuk oldalra billent és csavarodott helyzetbe. Végig gondoltuk valaha, hogy ezzel a teljes test szimmetriáját borítjuk? A teljesség igénye nélkül: a fölül lévő láb csípőízülete erőteljesebben hajlított helyzetbe kerül, mint az ellenoldal, így az amúgy is rövidülésre kárhoztatott horpaszizmok és egyenes combfeszítők asszimetrikusan fognak rövidülni. A fölül lévő láb körteképű izma megfeszül, nyomás alá helyezi az ülőideget, ami akár annak gyulladáshoz is vezethet.  A gerinc és ezen belül a porckorong nagyon rosszul tűri a tartós rotált helyzetben való terhelést. Márpedig a különböző testhelyzetek közül az ülő helyzetben éri a porckorongokat a legnagyobb nyomás, a medence csavart helyzete pedig a gerincet is magával rotálja.

 

Mi történik, ha tartósan így ülünk?

Ha egy bizonyos pózban töltünk naponta több mint 4 órát, akkor a testünk fasciahálózata vagyis az izombőnyék annyira megszokják ezt az állapotot, hogy elkezdenek idomulni az új helyzethez. Ez egy reverzibilis(visszafordítható), de tartós deformitást eredményez a törzsünkben.

További negatív hatás, hogy a combokon futó idegek és erek fokozott nyomás alá kerülnek, így a sejtek anyagcseréjéhez szükséges alapanyagok nehezebben jutnak el a végtagokba, illetve a nyirok és vénás vér nem tud távozni az alsó lábszárakból.

A férfiaknál az összezárt lábak a herék túlmelegedését eredményezhetik, ez pedig jelentősen befolyásolja a nemzőképességet.

 

Hogy változtassunk?

Tipp: a helyes ülés során a lábak a talajon, kis terpeszben legyenek. A csípők derékszögben, a medence hátra tolva a széken, a gerincet lehetőleg támasszuk a szék támlájához úgy, hogy az ágyéki szakasz enyhe homorú ívben helyezkedjen el. Ideális esetben a formázott szék támasztja az ágyéki homorulatot, de használhatunk deréktámasz párnát erre a célra.

Bónusz Tipp: vannak szakmák pl. pszichológus, ahol előírás, hogy nem fordulhatunk szembe a pácienssel, és nyilván egy szűk miniszoknya sem teszi lehetővé a terpeszben ülést. Ilyenkor figyeljünk tudatosan arra, hogy időközönként cserélgessük a lábakat, és egyforma időt töltsünk egyik és másik pozícióban.

Ha mindenképpen kereszteznünk kell a lábakat, akkor ezt korlátozzuk az alsó lábszárakra, és ilyen esetben is váltogassuk a lábak helyzetét.

Most nézzünk végig saját testhelyzetünkön! Láthatjuk, hogy egy ilyen apróság, mint a lábak keresztezése mennyi probléma forrása lehet.

Ne legyünk önmagunk kártevői!